הדפס עמוד זה

כמה מילים על הפורום

מבוא קצר

פרויקט אמור מבקש לקדם שיח משמעותי בתחומי הלכה ומחשבה (אגדה). פורום זה הוקם למטרה זו.

מאחר ואנו מזדהים עם גישתם של רבים מפוסקי הדורות (ובדורות האחרונים, למרבה הצער, כמעט ורק בקרב פוסקים ממצרים, סוריה, צפון אפריקה, תימן, הבלקן ואיטליה) בנוגע לטיבה של ההלכה ויחסה אל המציאות המשתנה, ראינו לנכון לצטט כאן מה שכתב בזה הר' ח"ד הלוי דברים ככתבם:

"זה היה כוחם של חכמי ישראל הקדמונים לחדש הלכות על פי האירועים שהזדמנו בדרך החיים הלאומיים, ולא להסתפק במקורות ההלכה הידועים והמפורסמים. ולא חכמי התלמוד בלבד, אלא גם גדולי הראשונים ואפילו גדולי האחרונים עשו כן וחידשו בסברתם וחכמתם חידושי הלכה…

וטועה מאוד כל החושב שההלכה היא קפואה ואין לסטות ממנה ימין ושמאל, אלא אדרבא אין גמישות כגמישותה של ההלכה… ורק בזכות גמישותה של ההלכה, יכול היה עם ישראל בכח חידושים רבים ומועילים שחידשו חכמי ישראל לדורותיהם, ללכת בדרך התורה והמצווה אלפי שנים. ואם יעמוד להם לחכמי דורנו אומץ ליבם לחדש חידושי הלכה לאמיתה של תורה, בנאמנות מוחלטת לגופי ההלכה הכתובה והמסורה, תוסיף ההלכה להיות דרכו של עם ישראל עד סוף כל הדורות".

שו"ת עשה לך רב, חלק ז, עמוד רל"ח.

מבנה הפורום

הפורום בנוי על שלושה חלקים: שאלה, דיון ותשובה (הצעה).

שאלה

בכל יום שני (בל"נ) תפורסם שאלה אקטואלית בהלכה או בהשקפה (אגדה) הנוגעת לנושאים הרלוונטיים ביותר עבור האדם (גברים ונשים) הדתי בעידן המודרני /הפוסטמודרני.

דיון – בית מדרש ווירטואלי

בשלב זה הקוראים מוזמנים לשתף את דעתם אודות השאלה הנידונה, להציע פתרונות ולדון עם יתר חברי הפורום בנושא. לשלב הלימוד בבית המדרש הווירטואלי חשיבות עליונה ואנו מזמינים את כל הקוראים להשתתף בו.

בהתאם לתקנון הפורום – המבוסס על ערכים ככבוד האדם ועקרונות היהדות, כפי שאנו תופסים אותם – לא יפורסם תוכן פוגעני או מזלזל.

תשובה (הצעה)

לטובת המעיינים והמעוניינים תפורסם הצעה לתשובה בנושא הנידון באותו השבוע. התשובה – שתהיה בעלת אופי ותוכן מעורר למחשבה – תובא ממקורות שונים ומגוונים: ספרי שו"ת, ארגוני מנהיגות יהודית ופוסקים שנענו להשתתף בדיון ולהציע פתרון משלהם לשאלה הנידונה. ההצעות (או התשובות) שיפורסמו אינן מחייבות מבחינה הלכתית אלא את מי שיבחר בכך, אולם חשוב להבהיר כי הן תהיינה בעלת תוקף הלכתי מספיק וניתן בהחלט לסמוך עליהן להלכה אלא אם כן יובהר אחרת.

קישור קבוע למאמר הזה: http://forum.he.emorproject.org/?page_id=27

תקנון הפורום

ההנחיות הבאות נקבעו כדי להבטיח כי תוכן השאלות שאנו שואלים, הדיון והתשובות עולה בקנה אחד עם השאיפות והערכים הכלליים של פרויקט אמור. א.      השאלות צריכות לנבוע מחוויותינו האישיות ומחוויות קוראינו, לכן, במידת האפשר, על השאלות להיות מנוסחות בגוף ראשון (מדבר). ב.      תוכן באתר זה לא יכלול ביקורת פוגענית או מזלזלת על חברות וזרמים יהודיים ושאינם …

צפה בעמוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>